Gdzie mają zastosowanie i jak wybrać właściwy model maszynki do makaronu?
Przygotowanie past, przepysznych dań z makaronu wymaga zastosowania wydajnych i profesjonalnych maszynek do makaronu zarówno elektrycznych, jak i manualnych. Który rodzaj wybrać do użytku domowego, a który na potrzeby restauracji?
Zasady pracy maszynek do makaronu?
Elektryczne maszynki do makaronu mogą różnić się między sobą budową oraz trybami pracy. W zależności od modelu pozwalają na wykonanie past różnego kształtu i grubości. Nalepsze urządenia produkowane śa z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dzięki nim można wykonać zarówno tradycyjne makarony jak i przepyszne tagliatelle czy fettucine.
W przypadku restauracji zamiast maszynek do makaronu stosowane są roboty kuchenne z odpowiednią nasadką do past. Ważną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykonania ciasta na makaron automatycznie, a po nałożeniu nasadki, po ustawieniu trybu pracy, grubości ciasta wykonać można w kilka minut domowy makaron.
Jakie dodatkowe urządzenia warto zakupić do restauracji obok maszynek do makaronu?
Uzupełnieniem maszynek do makaronu z całą pewnością będą takie urządzenia do obróbki mechanicznej jak formy do ravioli, prasy do pizzy, opiekacze do kebaba, szatkownice, nadziewarki do kiełbas, roboty wielofunkcyjne, krajalnice. Stosując urządzenia do past wykonane zostanie nie tylko tradycyjne spaghetti, nitki, tagliatelle, lasagne, penne, ale też wiele innych rodzajów makaronu. Maszynka elektryczna służy bowiem nie tylko do wałkowania ciasta, ale również do krojenia makaronu, wypełniania farszem i zaciśnięcia brzegów.
Wybierając dla siebie model maszynki do makaronu wystarczy ta mocy 150-200W, do użytku profesjonalnego potrzeba większej mocy rzędu 750 W. Dobrze też przed zakupem określić gramaturę ciasta. Średnia prędkość maszynki to 500g ciasta w ciągu 20 min. Dodatkowo ważne jest sprawdzenie szerokość roboczą na jaką urządzenie rozwałkowuje ciasto, funkcję wyrabiania ciasta, ale też możliwość demontażu i zmywania części roboczych w zmywarce.